Social icons

2016/10/08

HORSE SHOW: WHAT RIDERS WEAR?


Hei! Blogin teile otse Tallinn International Horse Show'lt! Nii äge! Istun siin pressiruumis ja just lõpetasin piltide töötlemise, et saaks kohe live's teile kirjutada, mida meie oma Eesti ratsaportlane Margit Mägi võistlustel kannab. Kogu tema riietus on päris siit samast Eesti ratsaspordipoest Helketmar ja peamiselt kannab ta Kingsland'i riideid. Hetkel osaleb Margit Tallinna Horse Show'l kahe tumeda ratsuga (Dexter ja Belle Charmante) ning mõlemal hobusel kasutab ta pigem tumedat varustust ning välistab nt erkroosa vm värvilisema tooni.
Küsisin Margitilt, et mida ta kannab väljaspool talli ning tuleb välja, et Margit käib alati väga stiilselt riides ning pigem meeldib talle klassikaline stiil ja ka väike bling selle juures. Vaata ise, kuidas meie oma ratsutaja võistlustel esineb ning hoiame pöialt, et tal ikka hästi läheks!

Hi guys! So I'm blogging live from Tallinn International Horse Show! I'm sitting in the press room and just finished photoshopping the pictures and can now show you what riders wear during competitions. I did a small interview with Estonian rider Margit Mägi and she was so kind to let me picture her and talk about her outfit. Basically all of her outfit is from Estonian equestrian shop Helketmar and she is mainly wearing Kingsland. Margit is competing with 2 horses who are both dark (Dexter and Belle Charmante) and she says she likes to use them all dark items (saddle pads, ears etc) as well and does not like bright colors on them.
I also asked Margit how she dresses outside the stables and equestrian world and turns out she likes classical style with a bit of bling :) So see for yourself how Estonian rider Margit dresses while competing and let's wish her good luck! :)


Helmet: Charles Owen (similar here), jacket (similar here), riding pants (here)
Postita kommentaar